Найпоширеніші способи шахрайства в автострахуванні

Близько 10% виплат в автострахуванні йде в кишені шахраїв. Про це заявила головний юрисконсульт страхового товариства «Іллічівське» Тетяна Компанець.

У самих популярних видах страхування - ОСАГО і КАСКО - страховики виділяють чотири способи шахрайства, до яких найчастіше вдаються аферисти.

Найбільш поширена схема - страхування вже розбитих автомобілів. Даний спосіб, за словами експертів, стосується більшою мірою КАСКО і успішно реалізується не без «допомоги» страхових агентів.

«Оскільки в рамках добровільного поліса на страхування приймається автомобіль тільки після його огляду співробітником страхової компанії, то, відповідно, тільки в разі змови з останнім може бути реалізована подібна шахрайська операція», - говорить голова правління страхової компанії "Брокбізнес" Вадим Загребной.

На другому місці - випадки надання неправдивої інформації або фальсифікація дорожньо-транспортної пригоди. Такі шахрайські операції, як правило, використовують організовані злочинні угруповання. «Група осіб оформляє фіктивні документи по дорожньо-транспортній пригоді, яка не відбувалася, а потім звертається до страхових компаній за відшкодуванням, нібито, заподіяних збитків за договорами КАСКО та ОСАЦВ», - розповідає Загребной.

До надання неправдивої інформації належить і страхування «двійника», при якому номерні знаки з пошкодженого автомобіля вішаються на аналогічний транспортний засіб, що не має пошкоджень, для укладення договору страхування та подальшого заяви про настання страхової події.

У свою чергу імітація ДТП відбувається, як правило, в темний час доби. «Зловмисники виставляють на певній ділянці дороги два пошкодженних транспортних засоби і викликають для фіксації аварії співробітників ДАІ, які у темряві не дуже придивляються до наявних пошкоджень. В такому випадку тільки відповідна експертиза може спростувати інформацію страхувальника і потерпілого про обставини події», - пояснює Тетяна Компанець.

Наступний за частотою реалізації спосіб шахрайства - завищення вартості робіт і запчастин при ремонті застрахованого автомобіля на станції техобслуговування. У цьому випадку має місце змова зі співробітником СТО.

Четверта схема - заява ушкоджень, які не відносяться до страхової події. «Людина пошкоджує власний транспортний засіб, наприклад, в нетверезому стані, виникає необхідність пошуку коштів на ремонт. Він вивозить авто до супермаркету і заявляє в ДАІ про ДТП, яке скоїв утікач», - розповідає Тетяна Компанець.

Сплеском для шахрайства в автострахуванні, за словами експертів, послужила криза, що почалася в кінці 2008 року, коли позичальники намагалися шляхом зловживань з полісом погасити валютні кредити в банку.

За останні два роки, запевняють страховики, ситуацію вдалося вирівняти. Завдяки більш активному спілкуванню та обміну досвідом між гравцями ринку зжила себе схема подвійного страхування (у двох компаніях одночасно), популярна в 2009 році.

«Сьогодні шахрайство особливо розвинене в добровільному вигляді автострахування, оскільки в договорах багатьох страховиків передбачена одна-дві виплати в межах 3-5% страхової суми без довідки ДАІ», - підкреслює Тетяна Компанець.

Намагаючись знизити рівень зловживань з ОСАЦВ і КАСКО, страхові компанії посилюють, іноді і об'єднують свої служби безпеки для досконального вивчення кожного ДТП і ретельного аналізу матеріалів предстрахового огляду та страхової події.

Страховики визнають, що є ситуації, коли «підставу» довести не вдається і доводиться виплачувати шахраям гроші. Правда, в компаніях, що приділяють питанню викриття зловмисників серйозну увагу, втрати від їх дій зменшуються.

«Ряд спеціальних процедур та інструкцій, що дозволяють контролювати дотримання правил страхування та врегулювання виникаючих збитків, дозволив нашій компанії цього року зменшити кількість випадків з ознаками шахрайства на 10%», - повідомили в страховій компанії "PZU Україна".

Матеріали ж по доведеному зловживанню передаються в міліцію і прокуратуру. «По ряду випадків вже порушено кримінальні справи за ст.190 Кримінального кодексу України (шахрайство)», - запевняють страховики.

В автострахуванні 70% позовів про покриття збитків до винуватців дорожньо-транспортних пригод становлять регреси по КАСКО.

09.09.2011рекламный баннер


рекламный баннер 300 на 250