Як правильно купити авто

как купить автоЯкщо ви отримали жадані водійські права і роздумуєте про покупку автомобіля, це ще не привід налаштовуватися на паперову тяганину.

Якщо ви продаєте авто - теж. Звичайно, підходити до таких питань краще зі знанням справи.

Якщо ж у вас з якихось причин такого знання немає - значить, нижчевикладена інформація знайшла свого читача.

Автосалон: швидко і легко, але дорого

Якщо ви - педантичний покупець і проблеми з документами не приймаєте ні в якому вигляді, купуйте автомобіль в автосалоні. Звичайно, не всі автомобільні торгові майданчики чисті на руку, зате деякі з них можуть поставити ваше новеньке авто на облік, що називається, не відходячи від каси. І якщо бути гранично уважним, загроза недобросовісності продавців прагне до нуля. Після закінчення реєстрації ви отримуєте новий техпаспорт на авто, державні номерні знаки, страховий поліс та квитанцію про сплату транспортного збору.

 Незважаючи на те, що це дуже зручно, ставити авто на облік в салоні зовсім не обов'язково. Звичайно, з урахуванням собівартості покупки 500-800 грн «зверху» не здаються астрономічної тратою, але в тому, що за таку дистанційну постановку на облік доведеться переплатити, можете не сумніватися. Так що якщо ви насилу нашкребли на свій перший автомобіль, не бійтеся попросити у дилера транзитні номери і відправитися в Міжрайонний реєстраційно-екзаменаційний відділ (МРЕВ) ДАІ для самостійної постановки свого автомобіля на облік.

Транзитні номери: не більше 10 діб

Відповідно до постанови КМУ від 7 вересня 1998 р. № 1388, на транспортні засоби, які доставляються своїм ходом до місця реєстрації з підприємств-виробників, авторемонтних підприємств, торгових організацій, з-за кордону, а також на ТЗ, зняті з обліку, видаються номерні знаки для разових поїздок строком на два місяці. Власники та особи, що експлуатують автомобіль на законних підставах, їх представники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) ТЗ протягом 10 діб після придбання (отримання), митного оформлення, тимчасового ввезення на територію України або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

 Після закінчення двох місяців авто повинно бути зареєстровано та поставлено на облік, інакше вам загрожує штраф. Термін держреєстрації продовжується лише у разі надання документів, що підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення (хвороба, відрядження власника ТЗ або інші поважні причини).

Як поставити авто на облік?

 В Україні постановка ТЗ на облік та зняття їх з обліку здійснюються відповідно до Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затвердженими постановою КМУ від 07.09.98 № 1388 із змінами та доповненнями.

 Згідно з Правилами, для реєстрації автомобіля в ДАІ потрібно мати при собі документ, що підтверджує ваше право на авто (договір дарування, купівлі-продажу, довідка-рахунок), паспорт та ідентифікаційний код власника, транзитні номери, техпаспорт і (у випадку з автомобілем б/в) виписку про зняття ТЗ з обліку. Зібраний пакет документів підкріплюється заявою встановленого зразка про постановку авто на облік. Заява подається в МРЕВ.

 Слідом за цим у експерта-оцінювача оформляється акт оцінки. Сплативши в банку обов'язкові платежі, не забудьте, що експерт повинен звірити номерні агрегати і скласти про це окремий акт. Обмінявши квитанції про оплату послуг на оформлені в установленому порядку акти, пред'явіть у вікно реєстрації всі документи (акти, квитанції, правовстановлюючий документ, паспорт та ідентифікаційний код, транзитні номери, техпаспорт, виписку про зняття авто з обліку, якщо є) і спіть спокійно: з цього моменту ви на обліку.

Найпростіше зареєструвати автомобіль за місцем проживання, вказаним у паспорті, але якщо ви проживаєте в одному місці, а зареєстровані в іншому, і хочете зареєструвати авто за місцем вашого фактичного проживання, можна звернутися безпосередньо до начальника МРЕВ ДАІ для дозволу реєстрації за місцем проживання. Однак якщо ви не плануєте реєструватися за новим місцем проживання і документів, які підтверджують, що ви проживаєте не за місцем реєстрації, у вас немає, він має право вам відмовити.

Як зняти авто з обліку?

Якщо раніше, ніж купити новий автомобіль, вам потрібно продати старий, пишіть в ДАІ заяву про зняття його з обліку. Для цього при собі необхідно мати такі документи: на автомобіль - техпаспорт і державні номерні знаки. На власника - оригінал паспорта і його копії, ідентифікаційний код, оригінал нотаріальної довіреності (якщо особа, що знімає автомобіль з обліку, не є власником). Якщо автомобіль був куплений в кредит, додатково надаються оригінал кредитного договору, оригінал довідки банку про повне погашення кредиту, оригінал договору застави та виписка нотаріуса з Держреєстру обтяження рухомого майна.

Зібравши всі ці документи, ви прямуєте в МРЕВ, де подаєте заяву про зняття ТЗ з обліку. До заяви прикріплюються копії техпаспорта, паспорта, ідентифікаційного коду, довіреності. При подачі заяви автомобіль перевіряють на наявність неоплачених штрафів, які доведеться сплатити, як і неоплачений транспортний збір.

Зробити це можна у відділенні банку на території МРЕВ. Тут же потрібно сплатити огляд автомобіля експертом-криміналістом і видачу відповідного акта. У результаті акт огляду криміналіста, квитанції про оплату обов'язкових платежів, штрафів, транспортного збору, оригінал техпаспорта, довіреності та зняті держномери автомобіля потрапляють у те заповітне вікно реєстрації, в якому спочатку заповнювалося заяву - коло замкнулося.

Після зняття автомобіля з обліку ви отримуєте назад техпаспорт і транзитні номери. З урахуванням усіх необхідних перевірок по базам даних (викрадення, арешт, контроль) таке зняття з обліку обходиться в $ 90-300 - залежно від розцінок МРЕВ міста.

Nota bene: що таке довідка-рахунок і чи можна продати ТЗ без зняття з обліку

 Довідка-рахунок - документ встановленого зразка, що підтверджує придбання ТЗ (видається спеціалізованими магазинами, по ній купуються нові автомобілі та автомобілі б/у, реалізовані через салони уживаних автомобілів). Договір купівлі-продажу засвідчується в нотаріуса і має ту ж юридичну силу, що й довідка-рахунок. З точки зору наслідків для набувача, довідка-рахунок, звичайно, вигідніше, тому що будь-який договір може бути оскаржений, визнано недійсним або розірвано. З довідкою-рахунком так вчинити не можна. Проте договір, навіть з урахуванням оплати послуг нотаріуса, обійдеться дешевше за оформлення довідки-рахунка, так як зі вступом в силу нового НК оформлення довідки передбачає обов'язкову експертну оцінку продаваного ТЗ.

 Податок на доходи фізичних осіб, отримані від продажу транспортних засобів, складе 1% від оціночної вартості транспортного засобу при першому в році продажу ТЗ та 5% - при другому продажу протягом календарного року. Для оформлення довідки необхідні техпаспорт і облікова картка, які підтверджують, що ТЗ знято з обліку в МРЕВ.

Якщо техпаспорт ламінований, при знятті з обліку власник отримує його назад розрізаним і з відповідною відміткою ДАІ про зняття автомобіля з обліку всередині паспорта. Якщо техпаспорт пластиковий, він повертається з надрізані куточком. Окремо до нього додається облікова картка - виписка на звичайному аркуші паперу.

 Крім того, для оформлення довідки-рахунку потрібні також транзитні номери і паспорт продавця. Якщо продавець автомобіля діє на підставі нотаріального доручення, потрібен також його оригінал, який вказує на право продавати автомобіль і представляти інтереси власника в органах ДАІ.

 За даними експертів, вартість довідки-рахунки на жовтень 2011 р. знаходиться в межах 1000 грн, вартість оцінки сертифікованого експерта - в межах 200 грн. Додайте до цього 1-5% від ймовірної вартості авто на податок з фізичних осіб - і отримаєте приблизну ціну питання. У той же час ніхто не забороняє вам засвідчити договір купівлі-продажу через нотаріуса. Така процедура обійдеться в 120-200 грн. Від податку з фізичних осіб це, правда, не звільнить.

 І ще одне непросте питання: як продати авто без зняття з обліку. Для цього у нотаріуса оформляють так звану генеральну довіреність, термін дії якої встановлюється в залежності від оплати: 3-5 років - 250 грн, 10-15 років - 300-500 грн. При цьому право власності до людини, на яку оформляється доручення (покупцеві), не переходить.

Власник гендорученнями має право продати авто іншій особі, а ось наступний покупець уже повинен знімати автомобіль з обліку. При купівлі ТЗ за генеральним дорученням необхідно в МРЕВ перевірити автомобіль на викрадення і на справжність номерних знаків кузова. Крім того, потрібно перевірити особу та реєстрацію власника. Будьте пильні: генеральну довіреність можна як виписати, так і анулювати в односторонньому порядку. Тому, якщо продавець вам незнайомий, краще утриматися від хитрощів і оформити угоду відповідно до закону.

03.11.2011рекламный баннер


рекламный баннер 300 на 250