Головні "наїзди" даішників: як від них відбитися

главные наезды гаишниковДорожнє законодавство змінюється останнім часом настільки часто, що в ньому водії вже почали плутатися. На перший погляд, можна не ламати собі голову, а довіритися представникові влади на дорозі - інспектору ДАІ. Але, на жаль, часто і вони або не знають законодавства, або спеціально плутають водія, щоб розвести на хабар: хоча керівництво МВС і заявляє про те, що таких випадків стало менше, але, судячи з кількості скарг водіїв, проблема актуальна як ніколи. А перелік питань досить великий.

Які документи та яким чином тепер потрібно пред'являти: передавати в руки або просто показати? У яких випадках інспектор має право зупинити водія і забрати машину? Що загрожує водієві за відмову платити паркувальнику і в разі несплати штрафів за порушення ПДР? Чи має право інспектор нюхати водія і при підозрілому запаху звинувачувати у водінні в нетверезому вигляді? У яких випадках пішохода потрібно пропустити з повною зупинкою, а коли досить просто зменшити швидкість? За яке порушення ПДД можуть забрати права і як цьому протистояти?

В цій статті ми спробуємо систематизувати інформацію - об'єднали найбільш популярні випадки конфліктів між водіями та даїшниками. Відразу обмовимося, що ми не даємо поради про те, як їздити з порушеннями і уникати відповідальності. Навпаки, закликаємо до того, щоб всі водії їздили виключно за правилами і, відповідно, без аварій з важкими наслідками. Пам'ятайте про те, що міжсезоння, як зараз, - найнебезпечніший для водія період. Так, в даний момент за добу на дорогах країни гине від 14 до 20 осіб (цифри засновані на зведенні за останній місяць). І число жертв зростає. Однак у тому випадку, якщо все-таки інспектор перегинає палицю, потрібно знати аргументи для того, щоб відстояти свої права і в прямому і переносному сенсі.

ПРАВИЛА СПІЛКУВАННЯ

Отже, уявімо собі повсякденну ситуацію, коли ви їдете по дорозі і побачили автомобіль ДАІ з включеним проблисковим маячком. Згідно з новою редакцією правил дорожнього руху (вступили в силу 26 вересня), водій тепер зобов'язаний знизити швидкість до 40 км/год. Однак якщо раніше водій зобов'язаний був зробити повну зупинку, то тепер - тільки в разі подання відповідного сигналу регулювальника. Якщо ж проблисковий маячок вимкнений і інспектор не вимагає зупинки, спокійно можна їхати далі, не знижуючи швидкості (природно, в дозволених рамках).

Якщо ж інспектор зажадав зупинитися, пам'ятайте, що робити це можна лише з дотриманням правил дорожнього руху - тобто плавно знижуючи швидкість і перебудувавшись в крайній правий ряд. Нагадаємо, що не можна зупинятися на мосту і під ним - таку вимогу інспектора можна ігнорувати, крім виняткових випадків (наприклад, сталося ДТП і потрібно надати допомогу потерпілим). Важливий нюанс: тепер водії після зупинки працівником ДАІ зобов'язані включати на своєму автомобілі «аварійку».

СПІЛКУВАННЯ З ДАІ. У нових ПДР, як і передбачалося, прописано, що автовласник має право передати автомобіль без довіреності, проте важливо, щоб був поліс Автоцивілки першого типу (всі поліса нового зразка), або в полісі старого зразка записано ім'я людини, якій автовласник передав машину. Правда, штрафувати за його відсутність будуть водія, а не власника автомобіля.

Виходити з автомобіля необов'язково, а інспектор ДАІ зобов'язаний назвати обгрунтовану причину зупинки, наприклад, порушення правил дорожнього руху. Вимагати від водія він може лише права та свідоцтво про реєстрацію (абз. 2 ч. 2 ст. 16 ЗУ «Про дорожній рух» від 13.08.2011), причому документи, як ми всі знаємо, можна просто показати, наприклад, через скло, а не передавати в руки. Але таким чином, щоб у співробітника ДАІ була можливість їх уважно розглянути та, в разі необхідності, переписати дані. А ось страховий поліс потрібно мати при собі, але показувати співробітникові ДАІ лише при необхідності оформлення матеріалів ДТП або для складання протоколу про порушення Правил дорожнього руху. Законодавством передбачено право інспектора оглянути авто, але тільки за наявності підстав. Наприклад, якщо такий самий автомобіль знаходиться в розшуку.

ЩО ТАКЕ «АВАРІЙНА СИТУАЦІЯ»

Частий «розвод» з боку даішників - говорити водієві, що він створив аварійну ситуацію, а за це законом передбачено позбавлення прав строком від 6 міс. до 1 року. Нерідко водії тут же намагаються відкупитися навіть у тому випадку, якщо мова йшла про таке популярне порушенні як недотримання рядності при повороті (255 грн. штрафу). Насправді в законодавстві про те, що таке аварійна ситуація, чітко не написано. У ч. 4 ст. 122 КУАП України є непряма згадка про те, що це порушення, «змусило інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів до забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян».

Однак при складанні протоколу про таке порушення працівник ДАІ повинен чітко вказати склад порушення ПДР, яке допустив водій, а також докладно описати, у чому саме полягала аварійна обстановка. Наприклад, водій, виїжджаючи на головну трасу, не поступився дорогою транспортним засобам, що їдуть по ній. В результаті учасники руху змушені були різко загальмувати або ж, уникаючи зіткнення, виїхати на узбіччя. Але до протоколу обов'язково повинні додаватися докази провини водія: наприклад, свідчення водія, який був змушений вжити відповідних заходів безпеки. Якщо постраждалих немає, про аварійну ситуацію мови йти не повинно - права можна не віддавати.

"РОЗВОД" НА ПІШОХОДНОМУ ПЕРЕХОДІ

Пропустити пішохода - святий обов'язок водія, тим більше, коли мова йде про пішохідний перехід. Однак у вечірній час в годину пік пішоходи нерідко йдуть по зебрі суцільним потоком. Водій начебто і намагається всіх пропустити, але й намагається проїхати, рухаючись на дуже маленькій швидкості і «ривками». Якщо в інспекторів стоїть мета оштрафувати якнайбільше автомобілістів, - наприклад, щоб виконати план (хоча його наявність в ДАІ заперечують, віриться в це важко), - часто вони стають відразу за зеброю і зупиняють кожного другого з обвинуваченням у тому, що водій не пропустив пішохода, як того вимагають ПДР. Нерідко даішники навіть ставлять свого знайомого, який ступає на зебру в той момент, коли автомобіль починає рух.

Згідно з ч. 1 ст. 122 КУАП, «порушення правил проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги в русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах» карається штрафом в 255-340 грн.

Оскаржити такий штраф нескладно. Так, ПДР вимагають при проїзді зебри «зменшити швидкість, а в разі потреби (!) зробити повну зупинку». А якщо ви проїхали на невеликій швидкості і зіткнення з пішоходом не відбулося (і з його боку немає скарги на те, що його не пропустили), значить необхідності в повній зупинці не було.

ДИХАТИ НА ІНСПЕКТОРА ЗАКОН НЕ ВЕЛИТЬ

Популярне прохання з боку співробітника ДАІ: «А ну дихни». Більшість водіїв відразу ж погоджуються на це, однак жоден із законодавчих актів «дихати» на інспектора не зобов'язує. Відомий адвокат Володимир Караваєв радить водіям на таке прохання відповідати фразою «Дихати я буду на дружину». За його словами, в 90% випадків водія після цього відразу ж відпускають.

Керівник громадського проекту юрист Ростислав Шапошников каже, що у випадку, якщо інспектор підозрює водія в тому, що той їздить у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, то, згідно з постановою КМУ № 1103 від 17.12.08, він зобов'язаний зробити комплекс дій.

По-перше, запропонувати водієві пройти добровільний тест. По-друге, за фактом перевірки скласти протокол (боятися цього не потрібно). По-третє, запросити двох свідків (їх дані записують у протокол) і в їх присутності дістати алкотестер, роз'яснити водієві те, яким чином буде проводитися дослідження, і попросити водія продути трубку. Якщо приладу в інспектора немає, водія зобов'язані відпустити.

У тому випадку, якщо результат дослідження менше 0,2 проміле, інспектор зобов'язаний написати у відповідній графі протоколу про те, що алкоголю в крові виявлено не було або він є, але в допустимому кількості, з посиланням на прилад. Після цього дати копію протоколу водієві і відпустити його. А от якщо прилад показав перевищення цієї цифри, то інспектор повинен поставити запитання «чи згоден водій з результатами тесту».

У тому випадку, якщо водій згоден, то його відпускають, а протокол передають до суду. Але у випадку незгоди в протоколі не вказують нічого, а водія направляють в медустанову (інспектор виписує напрям з назвою медустанови, номером протоколу, датою). Доставка до лікаря здійснюється на машині інспектора, а авто водія залишається припаркованим на місці зупинки.

Вже у лікаря у водія зобов'язані взяти біологічні проби (кров, сечу, слину). Якщо лікар визнав, що водій не знаходиться в стані алкогольного сп'яніння, водія відпускають незалежно від результатів алкотестера. Якщо ні, інспектор ДАІ заповнює протокол, забирає права і передає їх до суду.

ДАІ БЕЗ ПРАВА НА УГОН

Улюблене заняття співробітників ДАІ - перевірити документи і в разі відсутності будь-якого «папірця» забрати автомобіль і поїхати на ньому на штрафмайданчик. Ще одна причина, по якій забирають автомобіль, - нарколог визнав водія п'яним.

Юристи пояснили, що жодне з вищезгаданих порушень не дає співробітникам ДАІ права сідати за кермо чужого автомобіля. Крім того, немає ніякої потреби в тому, щоб направляти автомобіль, нехай навіть і п'яного водія, саме на штрафмайданчик. Згідно зі ст. 265-2 КУАП, автомобіль повинен бути заблокований спецзасобом (наприклад, блокиратором). Доставка ж на штрафмайданчик повинна здійснюватися лише в тому випадку, якщо авто суттєво заважає дорожньому руху (перекриває проїжджу частину).

Зазначимо, що законодавство зобов'язує співробітника ДАІ, перед тим як затримати автомобіль, запропонувати водієві викликати іншого водія з правами, який може сісти за кермо і відігнати авто.

Якщо інспектора ДАІ за кермо авто порушника правил дорожнього руху сідають самі й доставляють авто на штрафмайданчик своїм ходом, то такі дії підпадають під ст. 289 КК України («Незаконне заволодіння транспортним засобом») - власнику авто потрібно подавати заяву в міліцію. Зазвичай такого роду заяви в ділянці не приймають - в цьому випадку потрібно відразу ж скаржитися в прокуратуру, а потім і до суду. І хоча розгляд буде тривати довго, але вже є прецеденти, коли на інспекторів заводили кримінальні справи за описані порушення закону.

Найпростіший спосіб не віддавати автомобіль на штрафмайданчик - заблокувати двері і покласти ключі собі в кишеню.

У тому випадку, якщо інспектор силою відбере ключі та розкриє машину, можна вимагати ще й порушення справи за ст. 187 КК України «Розбій ... Напад з метою заволодіння чужим майном ...». На таке навряд чи хтось із даішників вирішиться, добре розуміючи наслідки.

Несплати за паркування

Хоча до ДАІ питання діяльності незаконних платних парковок не має ніякого відношення, на цьому питанні ми зупинимося у зв'язку з його актуальністю. Будь-яких законних підстав у паркувальників блокувати проїзд автомобіля в тому випадку, якщо водій відмовляється платити за паркування, немає. Справа в тому, що це не збір і не податок, а послуга. Якщо водій на неї не погоджувався, нав'язувати її ніхто не має права.

ШТРАФ ЗА ТРОТУАР. Згідно ПДР, їзда по тротуарах заборонена. Причому за таке порушення передбачено штраф у розмірі 255-340 грн. (Ч. 1 ст. 122 КУАП). Тобто на більшості так званих київських платних парковках можна штрафувати абсолютно всіх автомобілістів (яскравий приклад - Хрещатик). Дозволено лише заїжджати на тротуар для того, щоб припаркуватися. Але врахуйте, що паркування дозволено лише в тому випадку, якщо залишається не менше двох метрів для вільного проходу пішоходів.

18.11.2011рекламный баннер


рекламный баннер 300 на 250