Принцип роботи автомобільного термостата

Всі машини, в яких двигун охолоджується за допомогою рідини, в системі охолоджування мають невеликий прилад під назвою термостат. Він розташовується між двигуном і радіатором. У більшості автомобілів діаметр термостата - 5 см. Основне завдання термостата - блокувати потік охолоджувальної рідини в радіатор, поки двигун не розігрівся. Коли двигун холодний, через нього не проходить охолоджуюча рідина. Коли двигун досягне операційної температури 95 градусів, термостат відкривається. Термостат дозволяє двигуну розігрітися швидше, тим самим термостат зменшує знос двигуна і шкідливі вихлопи.

Якщо вам цікаво, то можна подивитися, як працює термостат і показати це дітям. Це досить пізнавально. Покладіть термостат в каструлю з водою і поставте каструлю на електричну плитку. У міру закипання води в термостаті приблизно на 2 см відкриється клапан. Експеримент краще проводити з новим термостатом, не зі своєї машини.

Термостат зроблений з латуні і міді. Розглянемо пристрій термостата. Принципу роботи термостата криється в маленькому циліндрі, який знаходиться з боку, оберненою в сторону двигуна. У цьому циліндрі знаходиться кулька штучного воску, який починає плавитися при температурі 82 градуса за Цельсієм. Віск обраний тому, що він може значно розширюватися, так як під дією тепла переходить з твердого у рідкий стан. Штир утиснений в циліндр з воском і з'єднаний з клапаном. Коли віск плавиться, він значно розширюється і видавлює штир з циліндра, тим самим відкриваючи клапан. Через відкритий термостат проходить охолоджуюча рідина. Коли двигун відключається, він остигає, і віск у термостаті застигає, знову стає твердим.

Термостат - маленька, але дуже важлива деталь. Погано працюючий термостат може затримати вас на узбіччі дороги. Непрацюючий термостат перестає пропускати охолоджуючу рідину, в результаті чого двигун може перегрітися.

Термостат може вийти з ладу з багатьох причин, але найпоширеніша причина - це корозія. Якщо клапан постійно відкритий, то охолоджуюча рідина буде весь час проходити через радіатор, і двигуну потрібно набагато більше часу, щоб досягти операційної температури. Якщо термостат весь час закритий, то двигун досить швидко перегріється, і на автомобілі не можна продовжувати рух, поки не замінено термостат. Термостат - недорога деталь. Його рекомендується замінювати на новий кожні два роки.

Як визначити, працює термостат чи ні? Для цього потрібно розігріти двигун, але так, щоб температурна стрілка не доходила до червоної лінії. Потім потрібно вимкнути двигун, відкрити капот, знайти верхній шланг радіатора. Це чорний гумовий шланг приблизно 5 см в діаметрі з металевим хомутом на кінцях. Верхній шланг кріпиться зверху радіатора. Потім потрібно знайти нижній шланг. Він виглядає так само, як і верхній. Нижній шланг кріпиться до низу радіатора.

Доторкніться до шлангів, але дуже обережно, тому що вони можуть бути дуже гарячими. Якщо датчик температури двигуна показує, що двигун нагрівся, а один шланг гарячий, а інший холодний, то найімовірніше клапан термостата закритий, і охолоджуюча рідина не проходить через радіатор. Термостат потрібно замінити на новий.

Є ще один "народний спосіб як перевірити термостат на працездатність. Сенс у тому, що ми повинні покласти термостат в посудину з горячою (температура близько 100 градусів) водою. Далі дивимося візуально, якщо клапан термостата відкривається, то він робочий. Якщо ні - неробочий термостат, міняємо його на новий. Також при заміні термостата слід дізнатися температуру відкривання клапана. У різних автомобільних термостатів вона може бути різною і змінюватись в дуже широкому діапазоні.

11.02.2011рекламный баннер


рекламный баннер 300 на 250