Купівля автомобіля. Який двигун, бензиновий або дизельний?

Потенційний покупець автомобіля ставить собі питання: який купувати? З бензиновим або дизельним двигуном? Однозначно відповісти на це питання неможливо.

Спробуємо розглянути чинники, від яких залежить прийняття правильного рішення.

Якщо автомобіль обладнаний дизельним двигуном, то в процесі експлуатації будуть значно заощаджені кошти за рахунок меншої витрати палива. Чим це пояснюється? У дизельного двигуна легкового автомобіля ступінь стиснення знаходиться в межах 2022 одиниці в порівнянні з 910 у бензинових двигунів, що забезпечує більш високий ККД.

Крім того, у дизеля регулювання робочої суміші в основному якісне, тобто незалежно від частоти обертання колінчастого валу і навантаження в циліндри подається практично однакова кількість повітря, а кількість використовуваного палива збільшується з навантаженням. Але навіть при повній потужності маса палива, що впорскується в 1,5 1,7 рази менше, ніж у бензинового двигуна такого ж робочого об'єму.

Це означає, що дійсний ступінь стиснення, тобто тиск і температура кінця стиснення, не залежить від навантаження, а робоча суміш в порівнянні з бензиновим двигуном завжди дуже бідна. Ці чинники забезпечують дизелю високу ефективність згорання і подальшого розширення і на часткових навантажувальних режимах.

В умовах експлуатації стабільність потужностних показників і витрати палива залежить в першу чергу від опору очисника повітря, яке впливає на наповнення циліндрів повітрям (у тому числі і двигунів з турбонаддувом), кута випередження уприскування палива, тиску початку підйому голки форсунки (тиску початку уприскування), якості розпилу палива форсунками, а також від характеру (закону) подачі палива паливним насосом високого тиску.

Слід зазначити, що стабільність регулювальних параметрів системи подачі палива у дизельних двигунів вище, ніж у бензинових. Проте в процесі експлуатації потрібно строго контролювати якість очищення повітря і палива, а також виключити можливість перегріву двигуна, що негайно вплине на роботу форсунок і поршневої групи.

Дизельні двигуни більш довговічні, ніж бензинові, що пояснюється більш міцним і жорстким виконанням блоку циліндрів, колінчастого валу, деталей циліндро-поршневої групи, головки блоку циліндрів і застосуванням дизельного палива, яке на відміну від бензину до певної міри також є мастильним матеріалом.

До недоліків дизельних двигунів слід віднести велику масу, меншу літрову потужність, підвищений шум із-за високого тиску згорання і утруднений пуск при негативних температурах навколишнього повітря, особливо в автомобілів пройшли 100 000 км і більше.

 У процесі експлуатації зношуються плунжерні пари паливного насоса високого тиску, порушується герметичність посадки голки форсунки, що призводить на низьких оборотах при пуску (7090 оборотів в хвилину) до поганого розпорошення палива. У той же час у результаті зносу що з'явився в циліндро-поршневій групі на такій частоті обертання помітно збільшується прорив стисненого повітря в картер, а значить, тиск і температура не досягають значень, необхідних для запалення палива.

 Тим не менше, існують досить прості пристрої, які різко поліпшать запуск дизелів при низьких температурах, у тому числі теплообмінний пристрій, що встановлюється на період зимової експлуатації у впускний колектор. Досвід експлуатації дизельних двигунів дозволяє зробити висновок, що розглянуті вище зміни, які відбуваються в паливній апаратурі і циліндро-поршневій групі, майже не викликають зниження потужності і збільшення витрати палива. Двигуни піддаються ремонту, головним чином, через підвищення витрати змащувального масла, що можна легко визначити по доліву і появі блакитного диму, який утворюється із-за згорання масла.

 Бензинові двигуни мають більш високу частоту обертання, велику літрову потужність, шум і вібрації нижчі. Регулювання горючої суміші в них, головним чином, кількісне. Тому на малій і середній потужностях (двигуни легкових автомобілів працюють в основному в цих режимах), дійсна ступінь стиснення низька, тобто в результаті дроселювання на впуску і часткового наповнення циліндра замість тиску стиснення, наприклад 2,5 МПа на повній потужності, суміш стискається до 1,0 МПа. Звідси низька ефективність згорання і подальшого розширення, а значить, і велика витрата палива.

 Таким чином, якщо при номінальних потужностях ефективний ККД бензинового двигуна на 20% нижче, ніж у дизеля, то на часткових режимах розрив збільшується до 40% і більше. Це підтверджується численними порівняльними експлуатаційними випробуваннями автомобілів з дизельними і бензиновими двигунами однакової потужності. 

 Що стосується токсичності відпрацьованих газів, то проведене за останнє десятиліття удосконалення бензинових двигунів, включаючи кероване поршневим процесором пряме уприскування форсунками, значно поліпшило цей показник. Однак багато фахівців провідних автомобільних компаній, наприклад фірми Volkswagen, вважають, що в умовах підвищених вимог до захисту навколишнього середовища і витраті палива дизелі залишаються найбільш перспективними двигунами.

В даний час у ФРН на 14% автомобілів встановлені дизелі, у Франції на кожному третьому автомобілі, а в Австрії на кожному другому.

01.05.2011рекламный баннер


рекламный баннер 300 на 250