Як підібрати гальмівну рідину

Гальмівна рідина - один з найбільш відповідальних елементів автомобіля: яка би не була досконала модель, але без хорошої гальмівної рідини неможливо швидко зупинятися. Як же вибрати гальмівну рідину, і що зараз пропонує ринок?

Головні вимоги до гальмівної рідини

 Спочатку кілька слів про вимоги, що пред'являються до гальмівної рідини (надалі - ГР). Серед основних вимог - висока температура закипання при екстрених гальмуваннях і низька температура застигання при сильних морозах. Закипання загрожує утворенням пухирців у ГР, і, як наслідок, втратою властивості нестисливості (тобто педаль гальма буде м'якою, а гальма будуть спрацьовувати слабо). Застигання ГР на сильному морозі загрожує повною відмовою гальм, адже рідина просто не буде перетікати по трубках. Так само для ГР важлива мала гігроскопічність (властивість вбирати вологу), хороші змащувальні і антикорозійні властивості, в'язкість (почуття «чистої педалі»), агресивність гумовим деталям.

Гальмівна рідина: основи основ

Як і в більшості інших випадків, ГР являє собою суміш декількох компонентів (2-7%) і базової основи (93-98%). Саме залежно від «бази» і слід спочатку класифікувати ГР. Існує 3 основи: суміш бутилового спирту і касторки, гліколь і полігліколей (іноді з додаванням бору), силікон.

ГР на основі бутилового спирту - це «вчорашній день», її застосовували на старих автомобілях (однією з останніх була ГАЗ-24 Волга до 1985 року). Така ГР має температуру кипіння  +115-120 град. С, і малу температуру застигання (близько -20 град. С), проте вона виділяється хорошими змащуючими здібностями, до того ж вона не агресивна до гумових сполук старих автомобілів. Тому якщо для старого автомобіля рекомендована саме така ГР - то її і слід застосовувати, інакше сучасна ГР може просто роз'їсти «гумки».

ГР на основі силікону застосовуються в основному в спорті. Їх відмінність - висока температура кипіння (240-260 град. С, бувають рідини й понад 300 град. С), повна не-гігросокпічность (тобто вони не вбирають вологу, що дозволяє експлуатувати силіконові ГР до 5 років), і невелика стисливість. Найчастіше ГР на силіконовій основі позначають як DOT 5 SBBF (Silikon Based Brake Fluid), і фарбують у темно-червоний колір.

ГР на гліколевій або поле-гліколевій основі - найбільш популярна. У залежності від складу, такі гальмівні рідини можуть забезпечити і температуру кипіння в 230-260 град С, хорошу стійкість до замерзання (приблизно до -40 град. С), низьку в'язкість, достатні антикорозійні і змазуючі властивості. Головний мінус таких ГР - гігроскопічність, можливість вбирати вологу: за перший рік експлуатації ГР набирає близько 2% вологи від свого об'єму, за 2-й рік - ще 1-2%. Це призводить до істотного зниження температури кипіння ГР(приблизно на 70-80 град. С), тому такі рідини слід міняти раз на 1-2 роки (або близько 30-40 тис. км пробігу). Їх фарбують у жовтий або світло-коричневий колір, іноді ГР на гліколевій основі взагалі безбарвні.

Саме ГР на гліколевій основі являють собою основну масу ринку, саме їх класифікують за DOT (з урахуванням «силіконової» ТЖ DOT5). Гальмівні рідини на різних основах змішувати заборонено, можна лише доливати ГР на однаковій основі, бажано одного класу за DOT та одного виробника (адже пакет присадок у різних виробників може відрізнятися). При переході з гліколевої ГР на силіконові, або навпаки, всю гальмівну систему необхідно ретельно промити.

Багатоликий DOT ... і однозначна БСК

Більшість ГР мають на упаковці позначення DOT 3, DOT 4, DOT 5.1. Що ж означають ці букви і цифри? DOT розшифровується як «Department of Transport», а подальша цифра означає певний клас допуску - ці деталі повністю прописані у вимогах FMVSS # 116 американської системи безпеки автомобілів.

DOT 3 - «базова» ГР на гліколевій основі з необхідним пакетом змащувальних і антикорозійних присадок, з температурою закипання 210-220 град. С для «сухої» ГР і 140-150 град. С для «мокрої» ГР (що вже набрала 3,5% води). В'язкість ГР DOT 3 - 1500 кв. мм / с при -40 град С. Її застосовують в автомобілях з дисковими і барабанними гальмами, вона вимагає заміни приблизно кожні 1-2 роки, при попаданні на фарбу може її роз'їдати, тому потрібна певна ступінь вправності при заміні ГР.

DOT 4 - ГР на гліколевій основі з базовим пакетом присадок і поліпшеними якостями: температура кипіння «сухої» ГР досягає 230-235 град. С, «мокрої» 155-160 град. С., в'язкість становить 1800 кв. мм / с. Така рідина добре підходить для автомобілів з дисковими (вентильованими) гальмами. Агресивна до фарби, вимагає заміни приблизно раз на 1-2 роки.

DOT 4,5 / DOT 4 + / DOT 4 Super - подальша модифікація DOT 4: з більш високою температурою кипіння («суха» ГР - 260 град.С, «мокра» ГР - 170-180 град. С), і низькою в'язкістю (1400 кв. мм / с, за рахунок цього педаль гальма більш «прозора»). Відмінно підходить для швидкої їзди на межі з різкими і затяжними гальмуваннями. Агресивна до фарби, вимагає заміни приблизно раз на 1-2 роки.

DOT 5 (SBBF, silikon based brake fluid) - ГР на силіконовій основі, з високими робочими температурами (260/180 град. С), і низькою в'язкістю (900 кв. мм / с, педаль ще більш «чиста»). Дуже добре підходить для спорт-карів, для швидкої спортивної їзди з сильними гальмуваннями. Не агресивна до фарби, не вбирає воду, тому таку ГР можна міняти через 4-5 років експлуатації.

DOT 5.1 (NSBBF, non silikon based brake fluid) - ГР на гліколевій основі, подальший розвиток DOT 4.5: робочі температури однакові (для «сухої» ГР - 260, іноді 275 град С, для «мокрої» - 180 град. С), в'язкість нижче (900 кв. мм / с, педаль більш «чиста»), більше антикорозійних присадок. Вимагає заміни раз на рік. Дуже добре підходить для швидкої  напористої їзди на потужному автомобілі.

БСК - це загальна назва для рідин на основі бутилового спирту і касторки (скорочення базових елементів і дає назву БСК). Робочі температури такої ГР низькі (закипання при 115-120 град. С), БСК погано протистоїть морозу (замерзання при -20 град С), загалом - вчорашній день. Тому БСК на ринку практично не знайти.

Що пропонує ринок?

Іноді - кислоту, інколи - «бодягу», іноді - підфарбовану воду. Купівля гальмівної рідини - справа відповідальна, інакше одного разу можна залишитися без гальм. Тому головна порада - не заощаджувати на хорошій ГР. Її відмінності - якісна упаковка та етикетка, прозора ГР без осаду (але певний колір цілком припустимо), пломба під кришкою. У «росіян» тільки кілька великих компаній випускають ГР, що задовольняє вимогам DOT 3 та DOT 4, тому краще вибрати ГР іменитих іноземних фірм - Lockheed, Quaker State, BP, Castrol, Shell, ZIC, Q8, Xado, Aral, Total, Liqui Moly . Всі компанії позначають свої ГР згідно класифікації DOT, відрізняються лише Total і Shell: у першої, наприклад, рідина з позначенням HBF4 відповідає вимогам DOT4, у Shell рідина Donax ZB відповідає вимогам DOT 5.1, а YB дорівнює DOT 4. Для російських виробників традиційне застосування назв «Нева» і «Томь» для ГР, які приблизно відповідають вимогам DOT 3, а рідина «Роса» відповідає вимогам DOT 4.

29.04.2011рекламный баннер


рекламный баннер 300 на 250