Як вижити в ДТП - поведінка в екстремальних ситуаціях

Столітня війна, яку ведуть між собою люди і автомобілі, за данними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), забирає в рік більше мільйона життів. В автошколі кожному водієві розповідають, що найменш вірогідна аварія у водія досвідченого, досить обережного, уважного, який вміє прогнозувати розвиток подій, уникати аварійних ситуації та рішуче діє в небезпечну хвилину. Такий водій знаходить оптимальну швидкість, що дозволяє зберегти контроль над машиною.

Власне кажучи, у нас вийшов ідеальний портрет відмінника школи виживання. Це природно: екстремальні ситуації вимагають різних знань і навичок, але майже завжди однакових людських якостей.

Серед головних причин аварій статистика називає:
Різні порушення правил дорожнього руху;
Перевищення швидкості;
Керування автомобілем в нетверезому стані;
Погані дороги (головним чином - слизькі);
Несправності машин (на першому місці - гальма, на другому - рульове керування, на третьому - колеса і шини).

 Цей список не назвеш великою новиною для водіїв. Але сумний секрет аварій в тому, що наша безпека починається лише з активного використання інформації. Наприклад, про те, що підголовники і ремені безпеки зменшують імовірність загибелі при лобовому зіткненні в два-три рази, а при перекиданні - в п'ять разів. Що без ременів безпеки, зіткнувшись з нерухомим перешкодою навіть на швидкості 20 км / год, водій швидше за все одержить травму; та ж ситуація при 50 км / год рівносильна стрибку з четвертого поверху.

Будь-який працівник ДАІ підтвердить вам, що безпечність, самовпевненість, невихованість - в інших умовах усього лише неприємні риси характеру - на дорозі стають смертельною небезпекою. І це не приватне питання.

Що робити, якщо аварія неминуча?

Не залишати машину до її зупинки (дослідження показують, що шансів вижити в машині в 10 разів більше, ніж при катапультуванні);

 Керувати машиною до останньої можливості;

 Зробити все, щоб піти від зустрічного удару: кювет, паркан, чагарник, навіть дерево краще ніж автомобіль що йде на вас;

Якщо немає іншої можливості, перевести зустрічний удар в ковзний, бічний.

Коли удар неминучий, саме головне - перешкоджати своєму переміщенню вперед і захистити голову. Упертися ногами в підлогу, голову нахилити вперед між рук і, напружуючи всі м'язи, упертися руками в кермове колесо.
Пасажир же повинен закрити голову руками і завалитися на бік. Якщо поруч з вами дитина - міцно притиснути, накрити собою і також впасти на бік. Найбільш небезпечне місце для пасажира - переднє сидіння, тому дітям до 12 років Правила дорожнього руху перебувати там забороняють без спеціального пристрою.

 Після того, як удар стався, насамперед треба визначитися, де (в якому місці автомобіля) і в якому положенні ви знаходитесь, чи не горить, не підтікає бензин (особливо при перекиданні). Залежно від ситуації рухайтеся до виходу - через двері або вікно.

Якщо двері відразу не відкрилися, намагатися натискати на них швидше за все безглуздо: вони заклинені, і треба відкривати або розбивати вікна.

Якщо машина впала у воду (правда, такі аварії відбуваються набагато частіше в кіно, ніж в житті), вона може деякий час триматися на плаву. Буває достатньо кількох секунд, щоб з неї вискочити. Проте двері відкривати не слід - вода тут же хлине всередину і машина почне різко занурюватися. Вибиратися треба через відкрите вікно.

 При зануренні на дно з закритими вікнами та дверима повітря в салоні автомобіля тримається кілька хвилин. Це немало. Можна включити фари (щоб машину було легше шукати), оцінити обстановку, активно провентилювати легені (глибокі вдихи і видихи дозволяють наповнити кров киснем про запас), позбутися від зайвого одягу, розв'язати краватку.

І найголовніше - подумки уявити собі шлях нагору. Вам належить вибиратися через двері або вікно (якщо зможете через опущене скло - це кращий варіант), протиснутися назовні, взявшись руками за дах машини, підтягнутися, а потім різко плисти вгору.

 Якщо двері заклинило і скло не опускається, треба розбити лобове скло - заздалегідь пошукайте, чим ви будете це робити. Вибиратися назовні можна, коли машина наповниться водою наполовину. Якщо різко розкрити двері і намагатися тут же вибратися, вам буде заважати потік, що йде в салон.

 Опинившись поза машиною, майте на увазі, що у вас не менше 30-40 секунд. Цього цілком достатньо, щоб вибратися на поверхню. Вважається, що небезпечна глибина більше 30 метрів, але знайти її падаючому автомобілю практично неможливо - хіба що за бортом морського порома.

12.05.2011рекламный баннер


рекламный баннер 300 на 250